Play
Prev
Next

Правила безпеки

Гірські лижі й сноуборд, як і будь-який інший активний вид спорту, пов’язаний з ризиком. Найцікавіше (і це підтверджує статистика) – кількість травмованих лижників не залежить ні від висоти гори, ні від ступеню “цивілізованості” траси. З розвитком гірськолижного бізнесу стан схилів наближається до ідеального, їх обробляють ратраками, профілюють. В результаті, на такому схилі створюється ілюзія безпеки, і наші громадяни летять, стрімголов, в переносному, а іноді і в прямому сенсі слова.

Для мінімізації ризику при гірськолижному катанні, Міжнародною федерацією лижного спорту (FIS) розроблені Правила поведінки на схилах. Їхнє призначення – уникнути нещасних випадків на схилі. Правила ці в чомусь схожі на правила дорожнього руху, та й швидкості на схилі порівняно такі ж.

Ці правила прийняті на ВСІХ схилах розвинених у гірськолижному відношенні країн, в тому числі українських. Правила FIS застосовуються до ВСІХ лижників і сноубордистів. Лижник або сноубордист зобов’язаний добре знати ці правила, поважати й дотримуватися їх. Памятайте – стаючи на лижі чи сноуборд, Ви автоматично підпадаєте під дію цих Правил, незалежно від того, знайомі Ви з ними чи ні.

Правила поведінки для лижників та сноубордистів FIS (з коментарями)

1. Повага до інших
Кожен гірськолижник і сноубордист має поводитись так, щоб не створювати загрози чи небезпеки для інших. Це стосується не лише поведінки, але й справності власного спорядження, що також поширюється на тих, хто використовує нові розроблені елементи спорядження.

2. Контролювання швидкості та стилю катання
Гірськолижник (сноубордист) повинен контролювати свої пересування та змінювати швидкість і стиль катання до власних можливостей, особливостей поверхні схилу, снігових та погодних умов, а також щільності руху. Зазвичай зіткнення на схилах відбуваються, коли лижники і снобордисти пересуваються надто швидко, не контролюють власні рухи або не бачать інших людей. Кожен повинен вміти зупинитись, повернути та проїхати у межах власної видимості.
У місцях із великим натовпом або обмеженою видимістю швидкість руху слід знизити, особливо по краях крутого схилу, у нижній частині траси та поблизу розташування підйомників.

3. Вибір маршруту спуску
Лижник (сноубордист), що їде ззаду, повинен обирати маршрут спуску таким чином, щоб не заважати і створювати загрози тим, хто спускається перед ним.
Катання на гірських лижах та сноуборді – види спорту, де кожен може рухатись куди і як забажає, якщо тільки він дотримується даних правил і адаптує свої маневри до власних можливостей та ситуації на схилі.
Лижник (сноубордист) спереду має перевагу. Той, хто рухається за ним у тому ж самому напрямку, повинен дотримувати достатньо необхідну дистанцію між собою та переднім лижником (сноубордистом) так, щоб залишити йому простір для вільного виконання маневрів.
Пам’ятайте, що, як і на дорозі, в зіткненні винен той, хто їде позаду. Варто пам’ятати і про “мертві зони” праворуч або ліворуч сноубордистів – зони, які вони не бачать, спускаючись по прямій вниз через деякі “фізіологічні” особливості стійки.

4. Обгін
Обгін інших лижників (попереду чи позаду, праворуч або ліворуч) має здійснюватись таким чином, щоб залишити достатньо простору лижникам (сноубордистам), яких обганяють, для їх маневрів (у тому числі, вимушених).
Лижник (сноубордист), який здійснює обгін, несе повну відповідальність за його завершення без створення труднощів тому, кого обганяє, до моменту остаточного закінчення маневру. Це правило розповсюджується також на обгін лижників (сноубордистів), які не рухаються.

5. Вихід на трасу, початок спуску, підйом
При виїзді на марковану трасу, поновлення руху після зупинки, або підйому наверх по схилу, лижник (сноубордист) повинен подивитись наверх та вниз, щоб впевнитись, що його дії не заважатимуть іншим та йому самому.
Практика доводить, що виїзд на трасу чи відновлення руху після зупинки нерідко стають причиною зіткнення. Тому, природно, що кожен лижник (сноубордист), що опинився у такій ситуації, має виїхати на трасу без створення перепони чи небезпеки для себе та інших.
Розпочинаючи рух – навіть дуже повільно – лижник (сноубордист) має перевагу відповідно до правила 3 перед тими, хто їде з більш високою швидкістю, але знаходяться зверху чи позаду нього.
Вдосконалення карвінгових лиж та сноубордів робить можливим вирізати дуги та повертати навіть верх по схилу та, відповідно, рухатись всупереч загальному потоку. Отже, потрібно завчасно упевнитись, що такий маневр не зашкодить ані вам, ані іншим учасниками руху.

6. Зупинка на трасі
За виключенням випадків, де абсолютно необхідно, слід уникати зупинок на вузьких ділянках траси та місцях із обмеженою видимістю. У разі падіння на такій ділянці лижник (сноубордист) повинен якнайшвидше залишити її.
Зупинки – за виключенням широких трас – виконуються збоку траси. Не можна зупинятись на ділянках тісних та там, де лижника не видно з верхніх ділянок траси.

7. Підйом та спуск без лиж (сноуборду)
Підійматись чи спускатись на ногах (без лиж чи сноуборду) можна лише збоку траси.
Рух назустріч загальному потоку створює неочікувані перепони для лижників та сноубордистів. Сліди від черевиків руйнують полотно траси і створюють небезпеку для інших.

8. Повага до знаків та маркувань
Кожен лижник та сноубордист має поважати усі попереджуючі знаки та маркування. Ступінь складності траси позначається відповідним кольором – чорним, червоним, блакитним або зеленим. Кожен може вільно обирати трасу. На трасах також встановлюються інші знаки, що показують напрямки руху, або попереджають про небезпеку чи закінчення траси. Слід суворо дотримуватись знаків, що інформують про кінець траси чи небезпеку. Такі знаки встановлюються перш за все заради власної безпеки тих, хто катається.

9. Допомога
У разі будь-якого випадку кожен лижник (сноубордист) зобов’язаний надати допомогу.
Надання допомоги у разі настання випадку є кардинальним принципом поведінки для кожного лижника (сноубордиста), незалежно від того, чи має він юридичне зобов’язання для цього. Необхідно надати першу медичну допомогу, повідомити відповідні служби та огородити місце інциденту для попередження інших лижників та сноубордистів. Для цього можна встати самому вище по схилу, увіткнути лижі або сноуборд, щоб ті, хто знаходиться вище по схилу, бачили це місце і могли своєчасно об’їхати. Далі необхідно відправити кого-небудь сповістити рятувальників або адміністрацію комплексу про подію.
Ні в якому разі не можна переміщати потерпілого або змінювати його положення! Увага! Запам’ятайте, чим менше він буде рухатися, тим більше шансів обійтися мінімальними ускладненнями. Виняток становлять тільки відкриті рани з сильною кровотечею. У цьому випадку необхідно відразу зупинити кровотечу накладанням тугої пов’язки. Потерпілого потрібно укрити теплою одягом, ні в якому разі не пропонувати йому спиртного. А ще не допускати до нього людей, які пропонують негайно вправити “цей вивих” або самостійно перетягнути його в інше місце. Більшого для нього зробити ви не зможете, для цього потрібна кваліфікація та знання. Але якщо це буде зроблено, то є шанс звести до мінімуму травми, отримані потерпілим, і їх наслідки.

10. Свідчення
Після інциденту кожен лижник (сноубордист) та свідок, незалежно від ступеню відповідальності, повинен надати інформацію про себе (ім’я, адресу).
Свідки мають важливе значення у встановленні повного та детального опису випадку, тому кожен повинен розглядати своїм обов’язком надання такої інформації. Звіти служби порятунку, поліції, а також фотографії надають значну допомогу у визначенні цивільної та кримінальної відповідальності.

Від себе хочемо додати наступне:

  • Перше катання на лижах варто здійснювати з інструктором. Перше, що пояснюють – інструктори – це правила поведінки на схилі. Вони ж дають базові навики з катання, гальмування, і головне – правильного падіння. А ще інструктор завжди перевірить і за необхідності відрегулює ваше спорядження, що дозволить початківцям уникнути травм.
  • Якщо необхідно під’їхати до вже стоячого (або лежачого) на схилі лижника, не зупиняйтеся над ним, і не під’їзджайте зверху.
  • Якщо під час перебування на схилі, Ви побачите заняття справжніх спортсменів, не намагайтеся повторити їхні трюки! Для цього потрібна не тільки акробатична, а й потужна фізична підготовка. Зазвичай результатами подібної акробатики захоплюються вже рентгенологи в приймальних покоях лікарень.
  • Перед різкою зміною напрямку руху (наприклад, перед поворотом наприкінці довгого траверсу) переконайтеся, що маневр буде безпечний для навколишніх і Вас самих.
  • У випадку поганої видимості (туман, “пласке” освітлення, поземка) спускайтеся на низькій швидкості.
  • На маркованих схилах необхідно дотримуватись вимог маркування.
  • Всі вимоги працівників рятувальних служб обов’язкові для виконання.
  • Ще порада батькам: не економте і придбайте дитині гірськолижну каску. Не тільки тим, хто займається спортом, а всім, хто приїжджає просто кататися, і випускайте на схил тільки в ній.

Окрема тема – алкоголь на схилі. Зрозуміло, що сама специфіка зимового катання передбачає “зігрівання” алкогольними напоями, і горнятко глінтвейну після активного катання – це вже в якійсь мірі традиція. Все залежить від індивідуальних особливостей організму. Але коли на схил виходить людина, яка нетвердо стоїть на ногах, то наслідки можуть бути плачевними.

Задумайтеся хоча б про те, що коли вас після травми привезуть в приймальний спокій з запахом спиртного, то відразу зроблять тест на алкоголь, і при позитивному результаті ви можете забути про компенсацію за страховкою та лікарняним листком. Діагноз “п’яна травма” їх анулює.

Популярна легенда говорить, що спиртним на схилі можна зігрітися. Дійсно, якщо ви промерзли і, прийшовши в тепле приміщення, вип’єте деяку кількість міцного алкоголю, шанси не захворіти на завтра збільшаться. Якщо ж ви будете так “зігріватися” на схилі, то є шанс отримати важкі переохолодження та обмороження. Справа в тому, що, розширюючи судини, алкоголь в перший момент створює ілюзію тепла. Але після цього переохолодження організму настає швидко і непомітно.

Хочемо також наголосити, що відповідно до п. 5.1.14 Правил безпеки улаштування, безпечної експлуатації та утримання гірськолижних трас, затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України №1281 від 07.11.2011р., ПЕРЕБУВАННЯ НА ГІРСЬКОЛИЖНІЙ ТРАСІ БЕЗ ШОЛОМА ЗАБОРОНЕНО!
Пам’ятайте, дотримуючись цих правил Ви збережете здоров’я і хороший настрій собі та оточуючим.

Адміністрація ТК “Захар Беркут” бажає Вам приємного відпочинку!